Zahájení konference
Od Petra Krcmare: 1. Příště musíme domluvit mediální spolupráci s Rootem, aby se udělalo víc promo. 2. Chyběly mi v programu pauzy na oběd. Nechtěl jsem přijít o přednášky, tak jsem nešel na oběd, bylo by fajn tam udělat hodinu díru.
Jiří Liška: Kyberslunečnice za polárním kruhem - řešení pozicování pro fotobioreaktor
Příště více prostoru pro praktické realizace. Něco pro děti, něco pro studenty, něco pro dospělé basltiře amatéry a něco pro profily. Bylo to zajímavé
Zajímavý projekt, chytré řešení
David Pravec: Agilní vývoj software
Příjemné vystupování, inspirativní přednáška. Díky.
Tak trochu jsem doufal spíš s v osobní zkušenosti v příkladech. Kde to to pomohlo, kde to nepomoholo a proč.
I přes počáteční problémy se zvukem a probíhání organizátorů okolo něj to pán zvládl skvěle. Přednáška byla zajímavá, dobře pojatá a zajímavě podaná. Agilní vývoj mě vždy zajímal, takže za informace děkuji.
Ondřej Profant, Jiří Marek: Take away messages z OSPO policy konference a novinky v digitalizaci veřejné správy v ČR v roce 2022 (DIA)
Zvlášť ta OSPO/Ot.města část byla moc stručná a málo oslajdovaná.
Marcel Kolaja: Chat control aneb plošné šmírování osobní komunikace on-line
Díky za tuhle osvětovou přednášku a vůbec veškerou práci odváděnou nejen na evropské úrovni... Jak to sleduju z roku na rok, chtělo by to nějakou hodnotovou koncepci, které by se navrhovaná legislativa měla dlouhodobě držet. Nemusí jít hned o evropskou ústavu, ale sledovat tohle legislativní potácení ode zdi ke zdi je frustrující. Jednou se podaří vykročit správným směrem (omezení centralizace, směrem k větší otevřenosti a demokratizaci) a další legislativa zase směřuje k větší závislosti na velkých poskytovatelích služeb. (Ten Slidotaz na opouštění AppStorů vs spoléhání na ně byl můj.)
Zajímavé téma ale pro mne málo konkrétní a hodně zrychlené
Super. Vůbec mě nenapadlo, že se něco takového v EU řeší.
Jedna z nejzajímavější přednášek na konferenci, která byla opravdu skvěle podána. Osobně jsem o tomto "šmírování" příliš informací neměl, tudíž mě velmi překvapila. Přednášející byl otevřený diskuzi a dotazům, na které vyhradil velké množství času. Osobně jsem si z toho přinesl velkou spoustu zajímavých a zapsaných informací. Hodnocení minimálně 100.
Michal Sojka: NixOS – tak trochu jiná Linuxová distribuce
Děkuji za skvělou přednášku, už jsem začal přemýšlet o nainstalování nixos.
Lucie Smolka, Jiří Marek: Otevřená města v roce 2022 aneb aktuality z digitalizace místních samospráv
dal bych víc linků
Štěpán Bechynský: LEGO, Python a Raspberry Pi
Již jsem psal více prostoru
Myslím, že LEGU stúpnu predaje
Luboš Kocman: ALP - Adaptable Linux Platform
Zajímavá přednáška s dobrými podklady.
Jacob Green, Dorota Volavkova, Jiří Marek: Dare to Dream OSPO: Building Open Source Institutions for Public Policy Goals
It could be louder....
Tomáš Jirsík: Moderní kyberbezpečnost očima datového analytika
Pěkný výklad, ale tím pádem taky trochu obecný.
Velice hezká prezentace, Ač téma se může zdát pro člověka z venku na první pohled nepropustné bylo podáno tak, že i běžný smrtelník měl možnost nahlédnout pod pokličku do velice zajímavé kuchyně.
Jedna z nejlepsich prednasek cele konference.
Jednomu nejzajímavějších témat ale hodně zrychlené, chyběla mi obecně bezpečnost i sekce pro malé větší, velké a největší. Všichni se z bezpečnosti potýkáme
Skvěle podaná, velmi zajímavá přednáška, ve které přednášející nenechal člověka od informací ani na chvíli oddechnout. Děkuji za takovou přednášku.
Roman Vaněrek: Jak vznikala služba MySQL as a Service (MyaaS) v Seznamu v interním cloudu (SCIF).
Hodně zajímavá a inspirativní přednáška. Jednoduché webové rozhraní zmíněné v přednášce by nemusel být problém udělat, zvlášť, když si to dělají ajťáci pro sebe ;-)
Perfekt, najviac ma bavilo sledovať ten postupný vývoj
Tomáš Svoboda: Virtual Economy Framework
Tomášova přednáška se velmi dobře poslouchala, je vidět, že ví, kam chce dojít a že ho to baví. Rozhodně mne inspiroval k tomu si o frameworku zjistit více a zamyslet se, jak přiložit ruku k dílu.
Lea Kolkopová: Otevři se kreativitě
Workshop se mi moc líbil. Bylo zajímavé sedět jen sama se sebou a otevírat se kreativitě. Děkuji za tu možnost. Příště by workshop mohl být klidně dvouhodinový, aby se vše stihlo bez časového presu.
hodina byla malo, priste prosim aspon dve :-)
Fajn kreslení na odreagování se, díky. :)
Petr Chmelař: Sigma - otevřené signatury pro systémy SIEM
Trochu moc hrrr.hrrr, takže kdo už nebyl v obraze se do něj dostal možná tak jen trochu.
Výborný úvod do problematiky, dobre pokryte. Naviac vtipné.
Sedy text na slajdech nebyl dobre videt.
Miroslav Holec: Vývojářský svět v Microsoftu
Veľmi informačne nabité, najprv sa človek v tom strašne strácal (Razor? Blazor? Není toho nejak moc?) ale potom praktická ukážka otvorila oči a fakt to bolo super, jak jednoducho človek zmení typ aplikácie.
Michal Černý: Vyčerpaly se ideály otevřenosti ve vzdělávání?
Super prezentace, poutavý projev, pozitivní přístup, sdílení myšlenky otevřenosti a opětovného využití dat... rozhodně palec nahoru :-)
Zajímavá přednáška. Pohled z jiného úhlu pohledu, než na jaký jsem zvyklý.
pan doktor je vždy strhující, kéž by akademie měla víc takových publikujících
Zaujalo mě, že někdy není ani tak problém v možnostech, jako spíš v přístupu lidí a v tom, že nevyužívají těch technických možností, které mají k dispozici (třeba, že si učitelé neupravují materiály, přestože je tam ta možnost). Taky jsem ocenila vysvětlení, jak fungují vědecké články a k čemu jsou tam nakladatelé. Celkově pro mě velmi zajímavá přednáška, děkuji.
Radim Štampach, Daniel Kašík, Miloslav Ofúkaný: Missing maps mapathon - umísťujeme ty nejzranitelnější na mapu světa
Petr Krčmář: Propojování sítí pomocí VPN
Technicky presné a pritom zrozumiteľné začiatočníkovi.
Velmi dobré, scházela trochu více prostoru, hodně praktické a zajímavé téma
Velmi užitečná přednáška. Díky
Přednášky od pana Krčmáře vždy navěštěvuji rád, protože umí informace velmi dobře a především zajímavě podat. Přednáška byla zajímavá, dobře podaná, s obsáhlými podklady. VPN v poslední době velmi často používám, tudíž se mi tyto informace budou hodit.
Martina Habová: Expertní dobrovolník nemusí být expertem
Tož pěkný, takový povídání, žel ke konci to sklouzlo do předčítání slajdů.
Libor Polčák: JShelter: rozšíření omezující API prohlížeče a znesnadňující tvorbu otisku prohlížeče vytvářené ve spolupráci s FSF
Výborná práca a výborná prednáška. Viac originálneho výskumu na OpenAlt.
Zajímavé, ale spíš jen výčet schopností.
Jedna z nejlepsich prednasek dne.
Skvělý projekt. Velmi oceňuji přístup neblokování služeb / API, jen jejich obrana proti fingerprintingu. Jsem z prostředí, kde na webových datech hodně záleží a nesmyslné blokování úplně všeho, co se hýbe ničemu, nepomáhá. Zároveň si uvědomujeme, že je v oboru spousta shady softwarů, které to dělají jen horší. Taková to iniciativa může pomoci narovnat trh a velmi přispět všem.Na straně jedné lidem k jejich soukromí, na straně druhé firmám ke smysluplným datům. Win-win.
Martin Stransky: Firefox a vývoj desktopových aplikací na Linuxu
Pěkná, technicky orientovaná přednáška.
Radka Domanská, Lenka Kováčová: Otevřená data jako příležitost i inspirace
Otevřená data super úvod do tématu, příště zas. Ty dodavatelské vztahy byly taky dobré a praktické a v reakci jsem zaměnil téma
Veľmi zaujimavé a prínosné. Oceňujem interaktivitu prednášky a celkovo otvorený prístup k získavaniu informácií od publika. Vďaka za prednášku!
Výborná práca s dotazmi z diskusie.
Zajímavá přednáška, o https://data.gov.cz/ jsem doteď nevěděla. Líbilo se mi použití slida a že to tím pádem bylo takové interaktivní.
Jan Havlíček: Mapy.cz a otevřená data
zajímavé (všeobecné i technické) informace z pozadí daného projektu
Nejhezčí přednáška konference, pěkný přehled problémů z praxe a jejich řešení.
Otázky by som dal LEN cez slido, lebo takto sa niektorý s možno zaujímavejšími otázkami nedostali na rad.
Super, bežný užívateľ vôbec netuší, čo to dá práce.
Líbilo se mi vysvětlování, jak se využívají data z OpenStreetMap, a popis různých problémů, spíš ze zvědavosti, než že bych to k něčemu potřebovala. A dozvěděla jsem se, že to tlačítko "Nahlásit problém" se vztahuje k datům, nikoliv jen k fungování aplikace, což jsem z nějakého důbodu předpokládala. :D
Ondřej Flídr: Jak připravit webový projekt na sezónu
Pěkný. :)
Michaela Holíková: Dodavatelské vztahy a kybernetická bezpečnost
Pomerne dobré zhrnutie problematiky.
Perfektní úvod do otevřených dat, příště prosím opět
Přijdu zas. Já bych klidně bral, kdyby byli některé témata rozebrané trošku víc do detailu. Ale to je možná jen můj problém a chápu, že čas je omezený :)
Zahájení konference
David Heidelberg: Mainstream Linux a telefony (2022)
Pěkný. Sice řekl, že ideologii vynehá, když to nikoho nezajímá, ale nevynechl. Mne by sice zajímala, ale ona to nakone stejně nebyla ideologie. ;)
Mgr. Barbora Jeřábková, RNDr. Pavel Klavík Ph.D.: Počítačové hry, YouTube a mobil - lepší než škola?
Přednáška mně příjemně překvapila. Fnadím vyučujícím, co se snaží přiblížit žákům/studentům probíranou látku novými efektivnějšími metodami. Zde mi to příjde doslova: škola hrou :)
Nestihl jsem ale dám on-line. Za mne úplně super sekce, je potřeba natáhnout tu nejmladší generaci na zajímavý program
Přestože to byl dlouhý blok, nenudila jsem se ani minutu, bylo to zajímavé, inspirativní a zábavné. Díky za to, že Baruš s Pavlem dostali tak dlouhý prostor, klidně by to mohlo být i delší a více formou workshopu!
Tady jsem litoval, že jsem nemohl dorazit osobně. Vypadá to, že výuka hudební výuky se od mých školních let posunula :D Paráda.
Baruš s Vaškem, parádně nasekaný YT na části, orgpadu UČITELE tleskám..
Super přednáška. Líbilo se mi, že byla zábavná a že tam bylo dost tipů, jak se hry dají využít ve výuce. Vím, že jste na zažátku deklarovali, že nebude řešit negativní stránku technologií, ale v některých částech mi to trochu chybělo, protože mi přijde, že není dobré všechno převzít úplně nekriticky a zajímal mě i váš pohled. Ale chápu to.
Pro mě osobně to byla nejzajímavější přednáška/workshop na konferenci, která byla opravdu skvěle podaná. Byla zde spousta zajímavých informací, praktických ukázek a diskuzí o věcech, s kterými se můžeme setkat. Už v průběhu přednášky přednášející odpovídali na dotazy, podávali dodatečné informace a nechali si posluchače některé metody vyzkoušet i z praktické stránky. V jednu chvíli tam dokonce proběhla krátká diskuze s posluchači. Osobně jsem si z této přednášky odnesl velkou spoustu nových informací, které se mi v budoucnu budou hodit. Velkým bonusem pro mě byla zhruba 30-ti minutová osobní diskuze po skončení přednášky, ve které mi předali spoustu zajímavých a praktických rad, které lze ve výchově dětí využít. V případě této přednášky by i hodnocení 1000 bodů z mé strany bylo málo. Opravdu za ni děkuji!
Michal Konečný: Free Software Gaming na Linuxu
Dobrá prednáška, dobrá iniciatíva.
Super přednáška jen chyběl Xonotic.
Mirne se nestihlo, ale hezky prehled
Opět super pro gamery
Velmi zajímavá a zábavná přednáška, která byla skvěle podaná a zajistila pohodové nedělní ráno. Osobně jsem nevěděl, že pro Linux existuje taková široká škála her.
Juraj Michálek: How Open Source Community and Espressif made it possible to use Rust language for ESP32 development
Parada :) RUST + esp/iot, nice :)
Hodně zajímavé, sekce Arduino, Raspberry, ESP32, MicroBit, Lego Education je podle mne jedna z nekperspektivnejsich a to od nejmladších až po hrob😁
Oceňujem angličtinu, aj to ako krásne spolupracujete s komunitou.
Jakub Onderka: MISP - open-source pro sdílení IoC
Líbilo se.
Vyborny úvod do MISP
Michal Konečný: Steam Deck
Opět super a bude offline
Pavel Píša: Telefon Librem 5 očima vývojáře automobilové, laboratorní, medicínské a robotické techniky
Výborná práca, zaujímavá prednáška.
Výborný a hodně zajímavé, taky zajímavá oblast v HW kterou každý používá. Vůbec mi chybělo trochu více open source HW v programu
Skvělá sonda do projektu Librem. Velmi se mi líbilo, že jste ukázal i knitřnosti, včetně popisu napájení a vysvětlil, proč je tam co a jak dělané.
Super přednáška s praktickou ukázkou na konci!
Prednáška jedna báseň, skutočne informačne extrémne výživná, ale stále mi vŕta hlavou, ako je možné, že toto https://getfreewrite.com/products/freewrite-traveler má v sebe i.MX6 a súčasne "4-weeks battery life"
K i.MX6, výdrž 4 týdny: rád si na toto téma popovídám. V krátkosti, i.mx6 solo na modulu od 1.5 do 1.8 W, Quad 4.01 do 5.90, to je po zátěží, s e-inkem, který drží obraz sám od sebe, půjde vypínat na 0 W mezi stisky tlačítek, maximálně něco málo na touchschreen I2C chip který ho bude budit. imx8qm modul pod glmark2 např k 15 W. Displej Mantix MLAF057WE51 na Librem 5 odebírá, i když se nepřekresluje, bez podsvětlení není vidět a je potřeba zjistit, jestli display a driver umí update on demand a částečný update. PhoC a další také asi úplně pro částečný update vyladěné nebudou. Uspávání a probouzení imx8m má i problémy na čipu, musí zůstat běžet více, než by bez chyby muselo. Zároveň chcete notifikace z WiFi nebo mobilních dat, moduly nelze odepnout od napájení, tedy kill switchem lze, ale pak nemáte notifikace atd... Chcete GNSS, zapne se napájení Tseo... Jinak čteček, které používají imx53 a imx6 je mnoho.
Kristýna Kalmárová: Twine očima tvůrce vzdělávacího obsahu
Moc pěkné a inspirativní. :)
Jakub Onderka: Open-source a bezpečnost
Pekný úvod k NUKIB doporučeniu. Vhodný spôsob jeho propagácie.
Pěkné, poučné.
Dobrá přednáška, jen mohla být lépe podána.
Pavol Hejný: Vývoj modulárních aplikací pro online vzdělávání
Pavol je stále priamočiarý propagátor, skúsenosti zo svojho mládí odvážne pretočí a napravuje :D vedľa svojich otcovských povinností. Vydrž!
David Koňařík: Jak nám jezdí vlaky?
Zajímavá přednáška, ale chyběl mi tam hlubší vhled do provozu na dráze - proč v daném úseku nebo stanici dochází ke zpoždění atd. Co se týká zpoždění nákladních vlaků, v podstatě nemají pro veřejnost smysl, neboť jezdí v ad-hoc trasách a naopak to může být únik obchodních dat, jak často který dopravce s jako komoditou na jaké trase jezdí. Sice někdo může dojít na nádraží a počítat vlaky s kontejnery, ale je to řádově složitější, než stahovat celorepubliková data z nějaké aplikace.
Líbilo se mi, jak ses pustil do projektu, který ze začátku vypadal snadně a pak přišla konfrontace s realitou. Líbí se mi, jak jdeš po otevírání a zpřístupňování dat, žes vytvořil API. Zajímavá byla i samotná data, která jsi ukazoval. Věřím, že to může zajímat mnohem víc lidí a pokud s tím máš trochu větší plány, tak bych trochu zamakal na těch vizualizacích a lidi to budou žrát jako v kině popcorn.
Trochu kolísala terminológia i pointa, prospelo by trochu sa zamyslieť nad štruktúrou prednášky - ale inak super práca! Štatistiky boli veľmi prekvapivé.
zajímavý "koníček"
Juraj Michálek: Workshop: Development in Rust language for ESP32
Michal Kohútek: Ubuntu - včera, dnes a zajtra
Bylo to moc povrchní, asi by si taky nějaká Linux distribuce zasloužila celou sekci. Třeba Úbod a instalace na RPI, pak zabezpečení , napojeni přes sériový port a nakonec třeba malý Linux hack🙂
Lukáš Kotek: StarLite Mk IV – laptop ušitý Linuxu na míru
Tož, pěkný, ale byl jsem tu sotva na půlku.
Tomáš Tichý: Kudy tu valí Šalina
Na přednášku jsem se těšil, Tomáš má vždy zajímavé přednášky, ale tentokrát to bylo docela slabé a krátké. Ale možná to je tím, že přednášel o Brnu a ne o Praze :-)
Takové slabší, spíš "Hele, co všehno umím!" než že by nás něco naučil. Ale aspoň jsem si cvakl jízdenku! :)
Očakávania boli asi príliš veľké :( O dátach IDS JMK to moc nebolo (podľa názvu som čakal, že to bude hlavne o tom), ale najviac pozornosti si "utrhlo" odbavovacie zariadenie. Možno by teda stálo za to venovať prednášku tomu? Jak oživiť BUSE atď...
Jedna z nejzajímavější přednášek na konferenci, která byla opravdu skvěle a zábavně podána. Byla zde spousta zajímavých informací, praktických ukázek a diskuzí o věcech, s kterými se denně setkáváme. V průběhu přednášky odpovídal na dotazy a podával dodatečné informace. Osobně jsem si z této přednášky odnesl velkou spoustu nových informací. Hodnocení minimálně 100.
Martin Sivák: Amatérské (HAM) rádio ve 21. století
Výborný příště rozdělit na sekce úvod, jednoduché rádio pro začátečníky s ukázkou spojení, návazně příklad konstrukce a návrhu a finále softwarový receiver s analýzou spektra. To by byla bomba pro ty co nemají o radio amatérech přehled
Jedna z nejlepsich prednasek cele konference.
Skvělá přednáška! Jediné co nechápu, proč takhle výživná témata mají jen 45 minut. A díky za super pokec po přednášce.
Díky za propagaci amatérských aktivit!!!Těším se a setkání a spojení na radioamatérských pásmech.73 de OK7AJ, Tonda www.meteosat.wz.cz
jako licencovaný HAM spoustu z uvedeného vím, ale i tak jsem se něco nového dozvěděl. Pro ne-HAM publikum výborně udělaná přednáška
Martin Kolman: Proč (ne)používat Sailfish OS místo Androidu
Řekl bych, že přednášející je více než zaujatý vůči Android a Google, věří, že hlavním obchodním cílem Google je vnutit uživateli co nejvíc reklamy, že v Android je reklama všude atd. (Jako dlouholetý uživatel Androidu to nemohu potvrdit). Kdyby se tento bias netáhl celou prezentací, byla by doela fajn.
Petr Hráček: Kompositní GitHub akce použitelné pro Testing Farmu
Dobrý úvod do verejne otváraného projektu.
Peťa je klasik! Přednáška byla zdařilá a jsem rád, že se toto téma objevilo na OpenAltu.
Eva Nečasová, Radovan Lupták: Umělá inteligence ve výuce na základních školách
Jenom blbé kecy, vůbec se nehodí na OpenAlt.
Nedokážu zhodnotit neboť jsem byl jen na začátku, ale začít workshop vyplňováním dotazníku pro organizátora nepovažuji za dobrý nápad.
Děkuji za spoustu inspirace do výuky.
Velmi zajímavý workshop, který se v budoucnu při práci s dětmi bude hodit.
Pavel Stěhule: Pokročilá práce v psql a možnosti pageru pspg
Super možná bych přivítal trochu úvod pro neprofi
Josef Schlehofer: Co je nového v Turrisu
Pěkný, ale už fakt dost mimo moji expertízu. ;)
Jan Vobořil, Hynek Trojánek: Digitální vyloučení a právo na analog
Málo diskutovaná téma, výborne prebraná.
Extrémně zajímavá přednáška, díky za ni. Nesouhlasím s velkou částí uváděných příkladů (většina je odůvodnitelná), ale jsem rád, že tohle téma zvedáte. Osobně mě zvedá ze židle používání amerických komerčních sociálních sítí pro oficiální komunikaci (nejen) státní správy a ještě více nucené využívání nativních aplikací dostupných pouze pro 2 oligopolní mobilní platformy nebo na evropské úrovni chystané digitální občanky a řidičáky s toutéž vadou. Hodně si toho ale děláme sami navzájem -- příklad s nuceným používáním Signalu nebo WhatsAppu, které jsou svázané s mobilním telefonním číslem -- a to potřebuje osvětu. Za mě je řešením mnoha z těchto problémů nabídnout webovou alternativu, protože jde o jedinou otevřenou a nikým nevlastněnou platformu, která je dostupná opravdu na každém zařízení (a pro zbylé nabídnout dostupnou osobní asistenci na úřadech).
Výborná přednáška o důležitém a opomíjeném tématu.